Karob – jakie ma właściwości i jak go wykorzystać w kuchni?

Karob to naturalna substancja wykorzystywana od lat, pozyskiwana ze strąków drzewa karobowego, nazywanych chlebem świętojańskim. Nazywany jest zamiennikiem kakao, bezpiecznym dla osób uczulonych. Jakie ma właściwości i jak można go wykorzystać w kuchni?

Karob – właściwości

Karob uzyskuje się z szarańczyna strąkowego, inaczej zwanego drzewem karobowym. Jest to gatunek drzewa zimozielonego z rodziny bobowatych, które występuje dziko i jest uprawiany w regionie śródziemnomorskim i w Azji Mniejszej. Z nasion, które znajdują się w przyjmujących postać dużych strąków owocach, pozyskuje się proszek, który wyglądem i smakiem przypomina kakao. Karob jest substancją bezglutenową i hipoalergiczną, o dużej zawartości przeciwutleniaczy, witamin i składników mineralnych. W jego skład wchodzi duża ilość błonnika.

Karob regularnie spożywany wspiera działanie układu nerwowego i odpornościowego, wspomaga odnowę komórek organizmu, poprawia przemianę materii, a także łagodzi objawy refluksu.

Karob – zastosowanie

Z karobu można przygotować napój z mlekiem na wzór klasycznego kakao. Ten zamiennik kakao doskonale sprawdzi się jako dodatek do jogurtu, owsianki, koktajli, innych napojów i przetworów. Może również posłużyć do wyrobu domowej czekolady, która będzie zdrowsza i mniej kaloryczna od zwykłej. Dodatkowo karob zagęszcza, poprawia teksturę ciasta i podnosi walory smakowe, więc może być używany do ciast i deserów zamiast jajek, a także do różnych wypieków, w tym do wypieku chleba.

Z karobu pozyskuje się również melasę, która z uwagi na swój słodki smak jest używana jako zamiennik cukru. Karob jest wykorzystywany także w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Karob – przeciwskazania

Karob jest powszechnie uznany za substancję bardzo bezpieczną. Podobnie jak kakao, karob nie powinien być spożywany w nadmiarze, gdyż może powodować wzdęcia.

Z uwagi na właściwości karobu, warto urozmaicić nim swoją dietę – czy to używając go jako zamiennik kakao, robiąc z nim pyszne napoje czy wypieki, czy jako zdrową, naturalną substancję słodzącą.