Karob – właściwości i zastosowanie

W ciągu kilku ostatnich lat w sklepach zaczęło się pojawiać coraz więcej produktów, które odznaczają się bardzo korzystnym wpływem na nasze zdrowie. Jednym z takich produktów może być karob, który zyskuje coraz większą popularność. Czym dokładnie jest? Jakie ma właściwości? Jak można go wykorzystać w kuchni?

Czym jest karob i skąd się wziął?

Karob to nasiona, pozyskiwane ze strąków drzewa chlebowca świętojańskiego, dlatego też nazywa się go czasami mączką chleba świętojańskiego. Drzewo karobowe to wiecznie zielone drzewo z rodziny bobowatych, które rośnie głównie w rejonie Morza Śródziemnego, a także w Indiach i Australii. Karob wyglądem i smakiem przypomina kakao.

Czym różni się karob od kakao?

Jeśli chodzi o wygląd i smak, kakao i karob są niemal identyczne. Sprawa wygląda podobnie, jeśli chodzi o ich składniki odżywcze. Jednak w odróżnieniu od kakao, karob nie zawiera kofeiny i jest dużo mniej kaloryczny.

Kto powinien stosować karob?

Sprawdzi się on przy różnego rodzaju dietach. Polecany jest szczególnie osobom, które są uczulone na kakao. Dzięki karobowi możemy uzyskać niemal taki sam smak. Nie zawiera on również glutenu, dlatego sprawdzi się idealnie u osób, które zmagają się z celiakią. Odznacza się również niskim indeksem glikemicznym, więc mogą go stosować cukrzycy.

Jakie właściwości ma karob?

Karob jest bardzo bogatym źródłem wielu witamin i minerałów. Znajdziemy w nim dużo witamin z grupy, zwłaszcza B1, B2, B3, a także witaminę A, C oraz E. Zawiera on również liczne składniki mineralne, takie jak żelazo, magnez, fosfor, wapń, potas czy sód. W karobie znaleźć można także sporo przeciwutleniaczy i błonnika.

Zastosowanie karobu

Istnieje mnóstwo sposobów na wykorzystanie karobu w naszej kuchni. Sprawdzi się doskonale w różnego rodzaju deserach i wypiekach. Można go także dodać do owsianki, muesli czy jako posypkę do koktajlu. Karob sprawdzi się także w daniach wytrawnych, np. w sosach, marynatach czy różnego rodzaju potrawkach.