Z czego powstaje karob?

Czym jest karob?

Karob (https://www.bee.pl/9224-karob) to substancja pozyskiwania z drzewa karobowego. Roślina naturalnie występuje na terenach Śródziemnomorskich. Drzewo dorasta do 15 metrów, odznacza się szarawą, popękaną korą i pierzastymi liśćmi. Surowcem wykorzystywanym w przemyśle spożywczym są strąki. Te owoce inaczej zwane chlebem świętojańskim służą do wyrobu karobu. Karob pozyskuje się poprzez mielenie strąków, czyli owoców drzewa. Pod nazwą karob może kryć się też chleb świętojański lub melasa karobowa. Z nasion rośliny pozyskuje się też gumę karobową. Substancja ta wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

Jak wygląda i smakuje karob?

Proszek karobowy ma charakterystyczny, brązowy kolor. Jest słodki, przypomina kakao i stanowi jego alternatywę. Osoby uczulone na kakao chętnie sięgają po proszek wytwarzany z chleba świętojańskiego. Karob ma intensywny, przyjemny smak i aromat, z tego względu wykorzystywany jest przy produkcji deserów. Karob w swoim składzie nie zawiera żadnych niezdrowych substancji. W przeciwieństwie do kakao jest wolny od kwasu szczawiowego, który może podrażniać żołądek. Nie wywołuje alergii. Zawiera ciekawy związek, którym jest kwas galusowy. Substancja ta wykazuje prozdrowotne właściwości, wspomaga układ trawienny i łagodzi zgagę.

Do czego używa się karobu?

Przy jego użyciu wytwarza się słodkie napoje, to zamiennik kakao. Jest zdrowszym dodatkiem do deserów ze względu na zawartość sacharozy. Cukier ten nie powoduje gwałtownych skoków cukru w organizmie, dlatego stanowi zdrowszy zamiennik glukozy, czyli cukru białego. Jest dodatkiem do słodkich wypieków, doskonale wpływa na konsystencje wyrabianego ciasta. Nadaje potrawom karmelowego smaku i aromatu. Jest naturalnie słodki, w smaku nawet słodszy niż cukier, dlatego dodaje się go mniej. Warto zaznaczyć, że karob nie zawiera w swoim składzie tłuszczu (w przeciwieństwie do kakao) i zawiera pokaźne ilości wapnia. Mączka chleba świętojańskiego zawiera też błonnik oraz przeciwutleniacze i taniny, jest wolna od kofeiny.